Kitekintő - csernátoni emlékek

2015. október 18. 17:16 - Glaesser

A Nagy Háború propagandája és a dinasztikus kultuszok emléktárgyai a csernátoni első világháborús kiállításon

„Tudatom, hogy én még jól vagyok…” Írott és tárgyi emlékek az első világháborúbólKiállítás a Nagy Háború 100. évfordulójára a csernátoni Haszmann Pál Múzeumban   „Négy évig zajlott a véres küzdelem három kontinensen, mely több mint tizenötmillió ember…

Tovább
komment

Modern magyar nemzeti kultuszok a neológ izraelita felekezet olvasataiban

2015. október 18. 12:36 - Glaesser

Államférfiak, emlékek és szentírási előképek Löw Immánuel szegedi neológ főrabbi beszédeiben

A modern magyar nemzeteszme formálódó szimbolikus politikáját – 1848-49 eseményeiben megjelenő jelképeken túl – a tömeges véleménynyilvánítás jelképes eszközzé váló közjogi temetésekhez köti a történeti kutatás.[1] Ezek sorát Széchenyi István elhunyta nyitotta,…

Tovább
komment

A koronás fő tiszteletének magyar izraelita olvasatai

2015. október 17. 22:32 - Glaesser

A koronás fő tisztelet a judaizmus vallási hagyományaiból eredt. Az új izraelita irányzati intézményrendszer a modern polgári állam kereteinek kiépülésével jött létre. Tévedés volna azt állítani, hogy értelmezési modelljeiket kizárólag a vallási előképek határozták meg. Az intézményi kiépülés…

Tovább
komment

Izraelita felekezet Magyarországon a tárgyak tükrében

2015. október 17. 18:52 - Glaesser

Egy-egy tárgy által zárványszerűen őrzött emlékezet a létrehozó és használó közösséghez kötődik. Utólagos értelmezései mögött szintén változó közösségi kereteket feltételezhetünk. Egyenlőség - neológ izraelita hetilap hirdetése, 1911 (OR-ZSE)  A blog…

Tovább
komment
süti beállítások módosítása